Mac pclerde HTTrack kurulumunu terminal üzerinden gerçekleştiriyoruz. Programın orijinal sitesinde aslında tüm detaylar ve windows için gerekli kurulum dosyalarını veriyor. www.httrack.com

Gelelim biz nasıl yükleyeceğimize. Yapmamız gerekenleri liste halinde yazıyorum.

  • CMD + Boşluk tuşuna basın ve terminal yazıp enterlayın. Terminal penceresi açılacaktır veya Uygulamalar bölümünde iken terminal yazıp mouse ile terminali açın.
  • ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)" < /dev/null 2> /dev/null kodunu kopyalayıp terminale yapıştırın ve enterlayın. Sizden pc açılış şifresini isteyecektir. Şifreyi girip enterlayın. (Şifreyi girerken görünmeyecektir merek etmeyin girmeye devam edin.) Yükleme biraz sürecek ve sonunda finish benzeri bir yazı göreceksiniz. Bu homebrew ‘in yüklenmiş olduğunu gösterir. (Sistem homebrew üzerinden çalışmaktadır.)
  • Homebrew imizi yüklediğimize göre httrack yüklemeye başlayabiliriz. Yapmanız gereken brew install httrack kodunu kopyalayıp terminale yapıştırmanız. HTTrack yüklenecektir.

Artık yükleme işlemimiz bitmiştir. Birde kullanımı var. Çok detaylı anlatmaya gerek yok ve kolay bir yazlım ama kısaca bahsedeceğim.

Terminal ile web site yansıma indirme

Terminale httrack yazmanız yeterlidir. HTTrack çalışmaya başlayacaktır.

İlk size proje adını soracaktır istediğiniz bir şey yazabilirsiniz.

İkinci olarak size indirmek istediğiniz siteyi soracaktır tam olarak girmelisiniz. Örn: https://www.yetreklamajansi.com gibi.

Daha sonra projeyi kaydedeceği yeri girmenizi isteyecektir. Ben genelde masaüstünü seçerim. Karar size kalmış.

Daha sonrada size 5 seçenek sunacaktır. Nasıl indirme yapacağınıza dair.
1 Web site ayna indirme (Bizim kullanacağımız modül)
2 Sihirbaz yardımıyla ayna indirme
3 Sadece belirlenen dosyaları indirme (Sadece resimler gibi)
4 Tüm bağlantılar dahil ayna indirme (Dış sitelere link verildiyse onlarıda indirir.)
5 Tüm urlleri test etme
0 İptal etme

Biz 1 yazıp enter diyeceğiz.

Proxy boş bırakın

Wildcards boş bırakın

Additional options boş bırakın

En son size Ready to launch the mirror? (Y/n) : sorunu soracaktır. Y deyip enterlayın. Daha sonrada sitenin inmesini bekleyin.

WebHttrack ile web site yansıma indirme

Terminale webhttrack yazmanız yeterlidir. Size web penceresinde açıcaktır programı. Windowsta daha önce kullanmış olan varsa aşina olacaktır programa. İşlemler ise daha görsel bir durumda ve kullanımı bir o kadarda basit. Yukarıda gerçekleştirilen işlemler sırası ile aynen buradada yer almaktadır. Yukarıdaki işlemleri sırası ile takip ederseniz web site yansımasını indirmiş olacaksınız.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederim.

FTP KULLANICI ADI VE ŞİFRE
localhost
kullanıcı adı: daemon
pass: xampp