Blog

WordPress tema/eklenti yükleme/güncelleme sorunu

WordPress kurdunuz ve kendinize bir tema seçip  o  temayı  yüklemeyi  istiyorsunuz  ftp bilgilerinizi  girdiniz ve temayı  kur dediniz  ama karşınıza şu şekilde bir hata çıktı:

WordPress İçerik dizinine ulaşılamadı (wp-content). / Unable to locate WordPress Content directory (wp-content).

Aynı  şekilde bir eklenti ekleyeceğiniz zaman da bu  hatayı  alıyorsunuz.Bu sorundan kurtulmak için yapmanız gerek şey çok  basit, wordpress ana dizindeki  wp-config.php dosyasını  sunucunuzdan çekip  bu  dosyanın sonuna aşağıdaki  kodları  ekleyip sunucunuza yükleyin :

123if(is_admin()) {add_filter('filesystem_method', create_function('$a', 'return "direct";' ));define( 'FS_CHMOD_DIR', 0751 );}

Sonrasında wordpress in wp-content dizini  altındaki plugins,themes dizininin dosya izinlerini 0775 olarak belirleyin.Artık panel üzerinden tema ve eklenti  ekleyip  güncelleyebilirsiniz.

İyi Bloglamalar:)

WebHttrack & Httrack MacOs Kurulumu ve Kullanımı

Mac pclerde HTTrack kurulumunu terminal üzerinden gerçekleştiriyoruz. Programın orijinal sitesinde aslında tüm detaylar ve windows için gerekli kurulum dosyalarını veriyor. www.httrack.com

Gelelim biz nasıl yükleyeceğimize. Yapmamız gerekenleri liste halinde yazıyorum.

  • CMD + Boşluk tuşuna basın ve terminal yazıp enterlayın. Terminal penceresi açılacaktır veya Uygulamalar bölümünde iken terminal yazıp mouse ile terminali açın.
  • ruby -e "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/master/install)" < /dev/null 2> /dev/null kodunu kopyalayıp terminale yapıştırın ve enterlayın. Sizden pc açılış şifresini isteyecektir. Şifreyi girip enterlayın. (Şifreyi girerken görünmeyecektir merek etmeyin girmeye devam edin.) Yükleme biraz sürecek ve sonunda finish benzeri bir yazı göreceksiniz. Bu homebrew ‘in yüklenmiş olduğunu gösterir. (Sistem homebrew üzerinden çalışmaktadır.)
  • Homebrew imizi yüklediğimize göre httrack yüklemeye başlayabiliriz. Yapmanız gereken brew install httrack kodunu kopyalayıp terminale yapıştırmanız. HTTrack yüklenecektir.

Artık yükleme işlemimiz bitmiştir. Birde kullanımı var. Çok detaylı anlatmaya gerek yok ve kolay bir yazlım ama kısaca bahsedeceğim.

Terminal ile web site yansıma indirme

Terminale httrack yazmanız yeterlidir. HTTrack çalışmaya başlayacaktır.

İlk size proje adını soracaktır istediğiniz bir şey yazabilirsiniz.

İkinci olarak size indirmek istediğiniz siteyi soracaktır tam olarak girmelisiniz. Örn: https://www.yetreklamajansi.com gibi.

Daha sonra projeyi kaydedeceği yeri girmenizi isteyecektir. Ben genelde masaüstünü seçerim. Karar size kalmış.

Daha sonrada size 5 seçenek sunacaktır. Nasıl indirme yapacağınıza dair.
1 Web site ayna indirme (Bizim kullanacağımız modül)
2 Sihirbaz yardımıyla ayna indirme
3 Sadece belirlenen dosyaları indirme (Sadece resimler gibi)
4 Tüm bağlantılar dahil ayna indirme (Dış sitelere link verildiyse onlarıda indirir.)
5 Tüm urlleri test etme
0 İptal etme

Biz 1 yazıp enter diyeceğiz.

Proxy boş bırakın

Wildcards boş bırakın

Additional options boş bırakın

En son size Ready to launch the mirror? (Y/n) : sorunu soracaktır. Y deyip enterlayın. Daha sonrada sitenin inmesini bekleyin.

WebHttrack ile web site yansıma indirme

Terminale webhttrack yazmanız yeterlidir. Size web penceresinde açıcaktır programı. Windowsta daha önce kullanmış olan varsa aşina olacaktır programa. İşlemler ise daha görsel bir durumda ve kullanımı bir o kadarda basit. Yukarıda gerçekleştirilen işlemler sırası ile aynen buradada yer almaktadır. Yukarıdaki işlemleri sırası ile takip ederseniz web site yansımasını indirmiş olacaksınız.

Bizi takip ettiğiniz için teşekkür ederim.

FTP KULLANICI ADI VE ŞİFRE
localhost
kullanıcı adı: daemon
pass: xampp

Android Studio Webview Telefon Arama Butonu Ayarlaması

MainActivity içerisine aşağıda yer alan kalın puntolu kodlamaları yerleştirdiğiniz takdirde. WebView içerisinde çağırdığınız sayfada bulunan butona girdiğiniz “tel:02122121212” numaralı telefonun aranmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı zamanda import bölümünde eklenmesi gerekenleri alt+enter kombinasyonu ile otomatik ekleme yaptırabilirsiniz. Bu kodlarıda aşağıda paylaşıyorum.

import android.net.Uri;
import android.os.Bundle;
import android.webkit.WebView;
import android.webkit.WebViewClient;
import android.app.Activity;
import android.content.Intent;

public class MainActivity extends Activity {

private static final String TEL_PREFIX = “tel:”;

private class CustomWebViewClient extends WebViewClient {

@Override
public boolean shouldOverrideUrlLoading(WebView webview, String url) {
if(url.startsWith(TEL_PREFIX)) {
Intent intent = new Intent(Intent.ACTION_DIAL);
intent.setData(Uri.parse(url));
startActivity(intent);
return true;
}
return false;
}

}

RT-Theme 17 WordPress Theme

RT-Theme 17 en çok aranan fakat bir türlü bulunamayan bir wordpress teması. Aslında bulunamamasının asıl nedeni internette gezinen temaların büyük çoğunluğu virüslüdür. Sizinle paylaştığım bu ve diğer tüm temalarda virüs vb. herhangi bir şey mevcut değildir. Güvenle indirip kullanabilirsiniz.

HEMEN İNDİR